Maszyniści pociągów i tramwajów: wynagrodzenie w Wielkiej BrytaniiTrain and tram drivers
Około £53,695 rocznie po opodatkowaniu (Anglia, Walia i Irlandia Północna, 2026/27)
mediana wynagrodzenia rocznie, w pełnym wymiarze czasu pracy, -2.6% względem ubiegłego roku
£6,198 miesięcznie Około £4,475 miesięcznie po opodatkowaniu 20 tys. miejsc pracy w pełnym wymiarze czasu pracy
Wynagrodzenie brutto przed opodatkowaniem, w tym premie, prowizje i nadgodziny. Nieuwzględnione: świadczenia rzeczowe (benefits in kind, np. samochód służbowy). O danych
Przedział płac
Ciemna część to środkowa połowa pracowników pełnoetatowych (od 25. do 75. percentyla); jasny pasek biegnie od 10. do 90. percentyla. ONS nie publikuje najwyższego ani najniższego wynagrodzenia, a x oznacza, że dana wartość nie została opublikowana.
Płace według lat
Mediana zmieniła się z £59,181 w 2021 r. na £74,376 w 2026 r. (+26%); dla wszystkich pracowników pełnoetatowych w Wielkiej Brytanii zmiana w tych samych latach wyniosła +31%.
Dane według lat
| P10 | P25 | Mediana | P75 | P90 | |
|---|---|---|---|---|---|
| 2021 | £31,792 | £51,242 | £59,181 | £65,563 | x |
| 2022 | £37,459 | £48,896 | £58,867 | £69,411 | x |
| 2023 | £39,167 | £53,131 | £64,345 | £70,840 | x |
| 2024 | £39,708 | £56,814 | £63,970 | £68,337 | x |
| 2025 | £49,259 | £66,676 | £76,349 | £83,898 | x |
| 2026 | £52,135 | £67,374 | £74,376 | £82,880 | x |
Dane ONS dla każdego roku, nieskorygowane o inflację. Lata przed 2021 rokiem korzystały z innej klasyfikacji zawodów, więc nie można ich porównywać. Wcześniejsze lata to zrewidowane dane ONS; najnowszy rok to dane wstępne.
Połowa pracowników pełnoetatowych w tym zawodzie zarabia mniej niż £74,376 rocznie, a połowa więcej. To o 82% więcej niż mediana dla wszystkich pracowników pełnoetatowych w Wielkiej Brytanii (£40,911).
Środkowa połowa zarabia od £67,374 do £82,880; co dziesiąta osoba zarabia mniej niż £52,135.
Według mediany jest to 10. miejsce spośród 362 zawodów z opublikowaną wartością.
Przy medianie wynagrodzenia wynagrodzenie netto po podatku dochodowym (Income Tax) i składkach na ubezpieczenie społeczne (National Insurance) wynosi około £4,475 miesięcznie w Anglii, Walii lub Irlandii Północnej oraz £4,305 w Szkocji.
Mężczyźni i kobiety w tym zawodzie mają mniej więcej taką samą medianę płac (£74,423 i £74,271).
Percentyle
| Percentyl | Rocznie | Miesięcznie |
|---|---|---|
| 10. percentyl (P10) | £52,135 | £4,345 |
| 20. percentyl | £65,672 | £5,473 |
| 25. percentyl (P25) | £67,374 | £5,615 |
| 30. percentyl | £68,591 | £5,716 |
| 40. percentyl | £73,467 | £6,122 |
| Mediana (50. percentyl) | £74,376 | £6,198 |
| 60. percentyl | £76,703 | £6,392 |
| 70. percentyl | £80,259 | £6,688 |
| 75. percentyl (P75) | £82,880 | £6,907 |
| 80. percentyl | £85,934 | £7,161 |
| 90. percentyl (P90) | x | x |
Mężczyźni i kobiety
| Mediana | Średnia | Miejsca pracy (tys.) | |
|---|---|---|---|
| Mężczyźni | £74,423 | £75,064 | 18 |
| Kobiety | £74,271 | £72,022 | x |
Wynagrodzenie netto przy medianie
| Gdzie mieszkasz | Rocznie | Miesięcznie |
|---|---|---|
| Anglia, Walia, Irlandia Północna | £53,695 | £4,475 |
| Szkocja | £51,658 | £4,305 |
Po podatku dochodowym (Income Tax) i składkach na ubezpieczenie społeczne (National Insurance) za lata 2026–2027, przy standardowym kodzie podatkowym (tax code) i bez składki emerytalnej ani kredytu studenckiego. Oblicz własne wynagrodzenie netto · Wynagrodzenie netto przy £74,000
Nazwy stanowisk w tym zawodzie
ONS przypisuje te 15 nazw stanowisk do SOC 8231 Maszyniści pociągów i tramwajów. Dane o płacach dotyczą całego zawodu, a nie każdej nazwy z osobna.
- Diesel driver
- Driver
- Engine driver
- Engineman
- Loco driver
- Locomotive driver
- Locomotive engine driver
- Rail car driver
- Railway engine driver
- Shunter driver
- Shunting engine driver
- Shuttle car driver
- Train driver
- Train operator
- Tram driver
Podobne zawody
Wszystkie zawody z grupy Operatorzy procesów, maszyn i urządzeń
Źródło: ONS, Annual Survey of Hours and Earnings 2026 (dane wstępne), tabela 14.7a (pracownicy pełnoetatowi, roczne wynagrodzenie brutto, Wielka Brytania, rok podatkowy kończący się 5 kwietnia 2026 roku). Dane wstępne mogą zostać zrewidowane.