Pracownicy rolni: wynagrodzenie w Wielkiej BrytaniiFarm workers

£30,725

Około £25,641 rocznie po opodatkowaniu (Anglia, Walia i Irlandia Północna, 2026/27)

mediana wynagrodzenia rocznie, w pełnym wymiarze czasu pracy, +2.5% względem ubiegłego roku

£2,560 miesięcznie Około £2,137 miesięcznie po opodatkowaniu 21 tys. miejsc pracy w pełnym wymiarze czasu pracy

Wynagrodzenie brutto przed opodatkowaniem, w tym premie, prowizje i nadgodziny. Nieuwzględnione: świadczenia rzeczowe (benefits in kind, np. samochód służbowy). O danych

Przedział płac

Ciemna część to środkowa połowa pracowników pełnoetatowych (od 25. do 75. percentyla); jasny pasek biegnie od 10. do 90. percentyla. ONS nie publikuje najwyższego ani najniższego wynagrodzenia, a x oznacza, że dana wartość nie została opublikowana.

Płace według lat

Mediana zmieniła się z £23,865 w 2021 r. na £30,725 w 2026 r. (+29%); dla wszystkich pracowników pełnoetatowych w Wielkiej Brytanii zmiana w tych samych latach wyniosła +31%.

Dane według lat
P10P25MedianaP75P90
2021x£19,759£23,865xx
2022xx£24,754xx
2023£16,395£21,174£26,171£30,887x
2024xx£27,229xx
2025£20,792£25,000£29,964£36,017x
2026£19,015£25,507£30,725£37,822x

Dane ONS dla każdego roku, nieskorygowane o inflację. Lata przed 2021 rokiem korzystały z innej klasyfikacji zawodów, więc nie można ich porównywać. Wcześniejsze lata to zrewidowane dane ONS; najnowszy rok to dane wstępne.

Połowa pracowników pełnoetatowych w tym zawodzie zarabia mniej niż £30,725 rocznie, a połowa więcej. To o 25% mniej niż mediana dla wszystkich pracowników pełnoetatowych w Wielkiej Brytanii (£40,911).

Środkowa połowa zarabia od £25,507 do £37,822; co dziesiąta osoba zarabia mniej niż £19,015.

Według mediany jest to 277. miejsce spośród 362 zawodów z opublikowaną wartością.

Przy medianie wynagrodzenia wynagrodzenie netto po podatku dochodowym (Income Tax) i składkach na ubezpieczenie społeczne (National Insurance) wynosi około £2,137 miesięcznie w Anglii, Walii lub Irlandii Północnej oraz £2,139 w Szkocji.

Mediana dla mężczyzn wynosi £31,876, a dla kobiet £26,107, co daje różnicę 18% na korzyść mężczyzn. Porównanie obejmuje wyłącznie wynagrodzenia w pełnym wymiarze czasu pracy i nie uwzględnia stażu ani liczby godzin.

Percentyle

PercentylRocznieMiesięcznie
10. percentyl (P10)£19,015£1,585
20. percentyl£24,022£2,002
25. percentyl (P25)£25,507£2,126
30. percentyl£26,384£2,199
40. percentyl£28,584£2,382
Mediana (50. percentyl)£30,725£2,560
60. percentyl£32,975£2,748
70. percentyl£35,922£2,993
75. percentyl (P75)£37,822£3,152
80. percentyl£38,899£3,242
90. percentyl (P90)xx

Mężczyźni i kobiety

MedianaŚredniaMiejsca pracy (tys.)
Mężczyźni£31,876£32,91717
Kobiety£26,107£25,534x

Wynagrodzenie netto przy medianie

Gdzie mieszkaszRocznieMiesięcznie
Anglia, Walia, Irlandia Północna£25,641£2,137
Szkocja£25,669£2,139

Po podatku dochodowym (Income Tax) i składkach na ubezpieczenie społeczne (National Insurance) za lata 2026–2027, przy standardowym kodzie podatkowym (tax code) i bez składki emerytalnej ani kredytu studenckiego. Oblicz własne wynagrodzenie netto · Wynagrodzenie netto przy £31,000

Nazwy stanowisk w tym zawodzie

ONS przypisuje te 48 nazw stanowisk do SOC 9111 Pracownicy rolni. Dane o płacach dotyczą całego zawodu, a nie każdej nazwy z osobna.

Podobne zawody

Wszystkie zawody z grupy Zawody elementarne

Źródło: ONS, Annual Survey of Hours and Earnings 2026 (dane wstępne), tabela 14.7a (pracownicy pełnoetatowi, roczne wynagrodzenie brutto, Wielka Brytania, rok podatkowy kończący się 5 kwietnia 2026 roku). Dane wstępne mogą zostać zrewidowane.