Kucharze: wynagrodzenie w Wielkiej BrytaniiCooks

£26,140

Około £22,340 rocznie po opodatkowaniu (Anglia, Walia i Irlandia Północna, 2026/27)

mediana wynagrodzenia rocznie, w pełnym wymiarze czasu pracy, +6.8% względem ubiegłego roku

£2,178 miesięcznie Około £1,862 miesięcznie po opodatkowaniu 19 tys. miejsc pracy w pełnym wymiarze czasu pracy

Wynagrodzenie brutto przed opodatkowaniem, w tym premie, prowizje i nadgodziny. Nieuwzględnione: świadczenia rzeczowe (benefits in kind, np. samochód służbowy). O danych

Przedział płac

Ciemna część to środkowa połowa pracowników pełnoetatowych (od 25. do 75. percentyla); jasny pasek biegnie od 10. do 90. percentyla. ONS nie publikuje najwyższego ani najniższego wynagrodzenia, a x oznacza, że dana wartość nie została opublikowana.

Płace według lat

Mediana zmieniła się z £18,087 w 2021 r. na £26,140 w 2026 r. (+45%); dla wszystkich pracowników pełnoetatowych w Wielkiej Brytanii zmiana w tych samych latach wyniosła +31%.

Dane według lat
P10P25MedianaP75P90
2021£13,898£15,611£18,087£20,853x
2022x£15,979£19,416£23,153x
2023x£18,072£21,467£24,205x
2024x£19,381£22,282£24,913x
2025£18,176£20,714£24,471£28,016x
2026£20,160£22,770£26,140£31,156x

Dane ONS dla każdego roku, nieskorygowane o inflację. Lata przed 2021 rokiem korzystały z innej klasyfikacji zawodów, więc nie można ich porównywać. Wcześniejsze lata to zrewidowane dane ONS; najnowszy rok to dane wstępne.

Połowa pracowników pełnoetatowych w tym zawodzie zarabia mniej niż £26,140 rocznie, a połowa więcej. To o 36% mniej niż mediana dla wszystkich pracowników pełnoetatowych w Wielkiej Brytanii (£40,911).

Środkowa połowa zarabia od £22,770 do £31,156; co dziesiąta osoba zarabia mniej niż £20,160.

Według mediany jest to 343. miejsce spośród 362 zawodów z opublikowaną wartością.

Przy medianie wynagrodzenia wynagrodzenie netto po podatku dochodowym (Income Tax) i składkach na ubezpieczenie społeczne (National Insurance) wynosi około £1,862 miesięcznie w Anglii, Walii lub Irlandii Północnej oraz £1,865 w Szkocji.

Mediana dla mężczyzn wynosi £28,196, a dla kobiet £25,703, co daje różnicę 9% na korzyść mężczyzn. Porównanie obejmuje wyłącznie wynagrodzenia w pełnym wymiarze czasu pracy i nie uwzględnia stażu ani liczby godzin.

Percentyle

PercentylRocznieMiesięcznie
10. percentyl (P10)£20,160£1,680
20. percentyl£22,247£1,854
25. percentyl (P25)£22,770£1,898
30. percentyl£23,488£1,957
40. percentyl£25,252£2,104
Mediana (50. percentyl)£26,140£2,178
60. percentyl£27,750£2,312
70. percentyl£30,058£2,505
75. percentyl (P75)£31,156£2,596
80. percentylxx
90. percentyl (P90)xx

Mężczyźni i kobiety

MedianaŚredniaMiejsca pracy (tys.)
Mężczyźni£28,196£30,424x
Kobiety£25,703£26,76414

Wynagrodzenie netto przy medianie

Gdzie mieszkaszRocznieMiesięcznie
Anglia, Walia, Irlandia Północna£22,340£1,862
Szkocja£22,380£1,865

Po podatku dochodowym (Income Tax) i składkach na ubezpieczenie społeczne (National Insurance) za lata 2026–2027, przy standardowym kodzie podatkowym (tax code) i bez składki emerytalnej ani kredytu studenckiego. Oblicz własne wynagrodzenie netto · Wynagrodzenie netto przy £26,000

Nazwy stanowisk w tym zawodzie

ONS przypisuje te 19 nazw stanowisk do SOC 5435 Kucharze. Dane o płacach dotyczą całego zawodu, a nie każdej nazwy z osobna.

Podobne zawody

Wszystkie zawody z grupy Zawody rzemieślnicze

Źródło: ONS, Annual Survey of Hours and Earnings 2026 (dane wstępne), tabela 14.7a (pracownicy pełnoetatowi, roczne wynagrodzenie brutto, Wielka Brytania, rok podatkowy kończący się 5 kwietnia 2026 roku). Dane wstępne mogą zostać zrewidowane.